Yrd. Doç. Dr. İlker Kahraman Bayrağı Yeni Nesillere Devrediyor

Türkiye’nin ilk ve tek yerleşik EPD belgelendirme kayıt sistemi EPD Turkey kurucularından olan ve kurulduğundan bu yana da yöneticiliğini yapan Yrd. Doç. Dr. İlker Kahraman görevini yeni çalışma arkadaşlarına devretti. Aynı zamanda Yaşar Üniversite’si Mimarlık Fakültesinde akademisyen ve aynı üniversitede Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkez (YUTAM) Müdürü olarak ta aktif görev alan Yrd. Doç. Dr. İlker Kahraman, Türkiye’nin ilk ve tek ISO 14025 Çevresel Ürün Beyan (EPD) belgelendirme ve kayıt sistemi sistemi olan EPD Turkey’i Türkiye’ye kazandırmanın haklı gururunu yaşıyor.

EPD Turkey, özellikle yeşil binalar için önemli olan yapı malzemelerinin uluslararası seviyede bağımsız değerlendirilip onaylanmasını ve yayınlanmasını sağlıyor. Sistemin Türkiye’de kurgulanması için uluslararası seviyede büyük çaba gösteren Yrd. Doç. Dr. Kahraman, Türkiye’deki çalışmalara 4 Haziran 2013 yılında başlamış olup, 21 Nisan 2014 tarihinde firma temsilcileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı gibi farklı paydaşların katılımlarıyla Ankara’da düzenlenen çalıştayı yaparak ihtiyaçları tespit etmiş ve vizyoner bakış açısı ile tüm dünyadaki gelişmeleri öngörerek sistemi Türkiye’de hayat geçirmiştir.

Özellikle Yeşil/Sürdürülebilir yapılar konusunun ve sertifika sistemlerinin hızla gelişmesi ve bu gelişmelerin bir sonucu olarak müteahhitlerin yapı malzemeleri üreticilerinden ürünlerinin çevresel performans bilgilerini talep etmeleri sonucunu doğurmuştur. Pazarın ihtiyaçlarına cevap verebilmek ve Türk yapı malzemeleri üreticilerini oluşabilecek ticari bariyerlere karşı korumak amacıyla kurulan EPD Turkey, kısa zamanda Avrupa’nın sayılı sistemleri arasına girmeyi başardı.

“2017 yılının ilk çeyreğinde Avrupa’da EPD kaydı yapan sistemler içinde ilk üçte yer almamız geçen çok kısa zaman diliminde sağlanan en büyük başarılardan biridir. 87 ürün EPD belgesi ile çok büyük bir gelişme gösterdik. Bu gelişimin lideri olmaktan gurur duyuyorum” diyerek artık yeni nesillere bayrağı teslim etmenin zamanı geldiğini belirtti. Yerleşik kayıt sistemi EPD Turkey sayesinde Türk Yapı Malzemeleri üreticilerinin yurtdışındaki sistemlere çok yüksek maliyetle kayıt olmalarının da önüne geçilmiş oldu.

2014 yılından beri EPD Turkey sistemini çatısı altında barındıran SÜRATAM – Sürdürülebilir Üretim ArGe ve Tasarım Merkezi Yönetim Kurulu üyeleri, Yrd. Doç. Dr. Kahraman’nın vermiş olduğu katkıların Yapı malzemeleri ve yapı sektörüne çok büyük olduğunu belirttiler. Yrd. Doç. Dr. Kahraman’ın sağlamış olduğu bu sistem sayesinde, yeşil binaların çevresel performansının nicel verilerle hesaplama olanağının sağlandığını belirten SÜRATAM Yönetim Kurulu üyeleri, Merkez’in geliştirdiği Türkiye Yapı Malzemeleri Çevresel Performans Veritabanı (TurCoMDat) ile Avrupada’ki gelişmelere paralel ve uyumlu olarak hazırlanan bu veritabanı sayesinde Türkiye özelinde bina çevresel performans hesaplamalarına olanak sağlanacağını belirttiler.

SÜRATAM Yönetim Kurulu, Yrd. Doç. Dr. İlker Kahraman’a gelecekteki akademik ve profesyonel hayatında başarılar dileyerek, yapmış olduğu katkıların unutulmayacağını belirtti.

SÜRATAM Yönetim Kurulu