UMS Çelik Profil ve Aksamlarına EPD Belgesi

 

UMS Metal Sanayi, Avrupa normu EN 15804 uyumlu EPD belgesini galvanizli çelik profile ve aksamlarına alarak yeşil binaların tercih edilen markası oldu. 1999 yılında Ankara Ostim OSB’de galvanizli ve boyalı galvanizli sac ticareti yapmak üzere kurulan UMS Uğur Metal Sanayi, tüm pazarlarda geçerli uluslararası onaylı ve EN 15804 Avrupa normu uyumlu Çevresel Ürün Beyanı – Environmental Product Declaration (EPD) belgesini başarıyla alarak yeşil ve sürdürülebilir yapıların aranan markası oldu.

 

UMS Çelik Profil ve Aksamları EPD Belgesi Almaya Hak Kazandı

2005 yılında yine Ankara Ostim OSB’de bulunan ilk ve tek Çelik Servis Merkezi’ni kuran UMS, boy kesme hattı, trapez hattı ve dilme hattı ile müşterilerin özel ölçü galvaniz sac istekleri çok hızlı ve kaliteli olarak karşılamaktadır. 2006 yılında TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Belgesine sahip olan UMS, modern ve hızlı tezgahlarıyla yıllık 120 bin ton üretim kapasitesine sahiptir. Üretim faaliyetleri soğuk şekillendirmeye uygun galvanizli çelikler ve alaşımsız yapı çeliklerinden gerçekleştiren UMS, EPD Belgesini galvanizli Çelik Profil ve Aksesuarları için S-P-00869 EPD Kayıt numarası ile uluslararası seviyede onaylatarak çevreye duyarlı sorumluluk anlayışı ile Avrupa’da ve Türkiye’de farkındalık yaratıyor.

Uzun yıllar John Deere, Ford Otosan ve FNSS Savunma Sistemleri gibi Türkiye’nin büyük sanayi kuruluşlarında üst düzey yöneticilik yapmış, üretim ve kalite proseslerinde engin tecrübesi olan UMS Genel Müdür’ü Hakkı Usta “Kalite ve ürün çeşitliliğinde göstermiş olduğumuz duyarlılığı, uluslararası seviyede ürün çevresel performansımızı da ortaya koyarak EPD belgemizi ile taçlandırmanın gururunu yaşıyoruz” diyerek çalışmanın önemine değindi.

Sürdürülebilir Üretim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) tarafından yürütülen ve Türkiye’de yerleşik tek EPD Belgelendirme sistemi olan EPD Turkey tarafından yapılan belgelendirme The International EPD System kanalıyla da tüm dünyada geçerli olacak şekilde yayınlanıyor. UMS Çelik Profil ve Aksamları EPD belgesi “Taşıyıcı Sistemler” grubu altında Sürdürülebilir Yapı Malzemeler Portalı‘nda da yer alarak tasarımcı, mimar, mühendis, yeşil bina uzmanları ve danışmanları için sürdürülebilir malzeme kullanımında bir referans oluşturmaktadır. UMS, 15. üye olarak Merkez’e kayıt ile temiz üretim yaklaşımını belirlemiş Türkiye’nin önder kuruluşları arasına girme başarısını göstermiştir.

UMS Genel Md. Yd.  Dr. Selim Emre Usta “Aktif olduğumuz Avrupa pazarında yapı malzemelerinde EPD belgesi gerekliliği karşımıza çıkmaya başladı. Olası ticari bariyer olma ihtimaline karşı ve aynı zamanda müşterilerimizin LEED, BREEAM, DNGB ve ÇEDBİK gibi Sürdürülebilir Bina Sertifikalandırma sürecine girmiş projelerinde ürünlerimizi kullanarak daha yüksek puan almalarını sağlayarak iki öneli adımı aynı anda atmış olduk.” diyerek açıklamalarını yaparak EPD belgelerinin önemine vurgu yaptı.

EPD’ler, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040/44 LCA standardı kapsamında belirtilmiş çevresel etki parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre (hammadde eldesi, enerji kullanımı ve verimliliği; malzeme ve kimyasal madde içeriği, hava, su ve toprağa verilen emisyonlar; atık oluşumu) nicel olarak değerlendiren ve beyan eden belgelerdir. LCA kapsamında ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon ve atık değerlerini dikkate alan bu beyan yöntemi, uluslararası uzmanlar tarafından bağımsız olarak doğrulanan ve dünya çapında geçerli olan belgelerdir. Tip III türü çevresel etiketleme olarak bilinen EPD Belgeleri, çevresel etki değerlendirilmesi yapılmış yapı ürünlerinin yaygınlaşmasını sağlarken ulusal ve uluslararası birçok yeşil bina değerlendirme ve sertifika sistemleri tarafından talep edilmektedirler.

UMS EPD belgesine The International EPD System ve EPD Turkey internet sitelerinden ulaşılabilir.

UMS EPD Belgesi Metsims Sustainability Consulting firması yönetim ve danışmanlığında tamamlanmıştır.

 

Kurumlar Hakkında

UMS Uğur Metal San. Müh. İnş. Nak. İç Ve Diş. Tic. Ltd. Şti.:

UMS, 1999 yılında Ankara Ostim OSB’de galvanizli ve boyalı galvanizli sac ticareti yapan bir firma olarak kurulmuştur. UMS çok kısa zaman içerisinde sektöründe bölgesinin en hacimli satış yapan firması konumuna gelmiştir.  2005 yılında alınan yatırım kararıyla Ankara Ostim OSB’de bulunan ilk ve tek Çelik Servis Merkezi kurulmuş, boy kesme hattı, trapez hattı ve dilme hattı ile müşterilerin özel ölçü galvaniz sac istekleri çok hızlı ve kaliteli olarak karşılanmaktadır.

 

SÜRATAM:

SÜRATAM, Türkiye’deki üretimin daha sürdürülebilir olabilmesi için gerekli araştırma-geliştirme ve eğitim altyapısını oluşturmak, sürdürülebilir tasarım yaklaşımlarını ortaya koyarak enerji ve kaynak verimli sanayi oluşturmak amacıyla özel sektör tarafından kurulan ve sanayi tarafından desteklenen bir merkezdir.

 

EPD Turkey:

EPD Turkey, Türkiye dahil bölgesinde EPD belgelendirmesi yapan bir belgelendirme sistemidir.  EPD Turkey’in en önemli amacı Türkiye’deki üreticilerine sürdürülebilir ürünler için çevresel performans beyan fırsatı yaratarak uluslararası pazarda yardımcı ve destek olmaktır. Türkiye ve küresel pazarda ürünlerin çevresel performansları ile ilgili bilime dayalı, uzmanlarca bağımsız doğrulanmış ve karşılaştırılabilir bilgi ve verilere olan ihtiyacı karşılamak üzere oluşturulan EPD Turkey, SÜRATAM tarafından yönetilmektedir.

 

The International EPD System:

İsveç devleti ve sanayi iş birliği ile kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir kurum olan IVL Swedish Environmental Research Institute tarafından yürütülen The International EPD System, tüm dünyada geçerli bağımsız EPD belgelendirmelerini yapmaktadır. Sektör çeşitliliği ve pazar ulaşımı açısından da dünyanın en kapsamlı EPD belgelendirme sistemidir.