Türkiye ilk PCR dokümanını yayınladı!


Çevresel Ürün Beyanı EPD belgelerini geliştirmek için temel teknik gereklilikleri belirleyen Ürün Kategori kuralları (PCR-Product Category Rules) dokümanı enerji verimli ısı transfer sıvıları için dünyada ilk kez üretici bir Türk firması desteğinde ve bir Türk firması danışmanlığında başarı ile tamamlandı.

Tip 3 çevresel etiketi olarak bilinen ürün EPD® belgeleri için adeta bir kılavuz niteliği taşıyan PCR dökümanı, yapılacak olan LCA (Life Cycle Assessment) değerlendirmesi için temel kabul edilmektetir. Bilimsel olarak geliştirilen ve içeriğinde LCA değerlendirmesi için izlenmesi gereken adımları, değerlendirme kapsamı gibi detaylı pek çok bilgiye yer vermektedir.

PCR geliştirme işlemi ise; oldukça özverili bir iş olup süreç başarıyla tamamlandığında ilgili ürün grubuna ait bir kılavuz belge yayınlanmış olur. Böylelikle bu ürünler, EPD® belgesine sahip olabilecek, çevreye verdiği etkiler bilimsel bir açıdan hesaplanabilecektir.

Türkiye’de sürdürülebilirlik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Metsims Sustainability Consulting ve kurucu yöneticisi Dr. Hüdai Kara öncülüğünde, yurt içi ve yurt dışında pek çok ödüle layık görülmüş Hydromx International Kimya Sanayi ve Ticaret A. Ş.‘nin da desteği doğrultusunda, PCR geliştirme çalışmalarına 2015 yılının son çeyreğinde başlandı. Uzun soluklu ve birçok uluslararası uzmanın denetiminden geçtikten sonra PCR geçtiğimiz günlerde onaylanarak The International EPD System ve EPD Turkey sitelerinde yayınlandı.

CPC 35490 kodu ve Efficient Heat Transfer Fluid For Heating and Cooling adıyla yayınlanan PCR, The International EPD System‘in internet sitesine ücretsiz üye olunduktan sonra, kolayca indirilebilecek.

Katkılarından dolayı Metsims Sustainabilty Consulting firması kurucusu ve International EPD System Teknik Komite üyesi Dr. Hüdai Kara’ya ve desteği için Hydromx International Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye teşekkürü borç bilir, EPD ve sürdürülebilirlik genelinde yaptıkları çalışmalarla Türkiye’yi bir adım öne taşıdıkları için SÜRATAM olarak bir kez daha tebrik etmek isteriz. Bu başarılı çalışmanın diğer firmalarımıza da örnek olacağınızı ümit ediyor, sürdürülebilirlik gibi uzun soluklu bu yolculukta uluslararası benzer katkılara imza atmalarını diliyoruz.