The Australasian EPD Programme, artık ürün ve hizmetler için Ulusal Karbon Dengeleme Standardı (NCOS) koşullarını karşılayabilecek!

 

Avustralya Hükümeti, artık The Australasian EPD Programme tarafından kayıt altına alınmış ürün ve hizmetler için Ulusal Karbon Dengeleme Standardı “National Carbon Offset Standard (NCOS)” koşullarını karşıladığını kabul ettiğini duyurdu. Bu sayede, EPD belgesi sahipleri için karbon nötr sertifikasyon süreçlerinin daha akıcı olması sağlandı. Avustralya hükümetinin bu EPD’lerini tanıması ile birlikte, sertifikasyon süreci daha hızlı, daha kolay ve daha ucuz hale getirilmiş olacak.

Bu tür sertifikasyonlara yönelim, organizasyonların, inşaat projelerinin, binaların ve diğer ilgili emisyonların oluşturduğu toplam karbon ayak izinin iyileştirilmesinin önem kazanması ile artıyor. Örneğin Avustralya Yeşil Bina Konseyi (the Green Building Council of Australia) karbon nötr sertifikalı ürünlere yönelik belirli noktaları da içeren Binalar için Karbon İnovasyon Kredisi’ni yayınladı.

Böylece the Australasian EPD programme tarafından kayıt altına alınmış ürünler sürdürülebilir projelerde daha fazla tercih edilebilecek. Karbon emisyon oranının en yüksek olduğu sektörlerden biri olan inşaat sektörüne yapılmış bu destek ile de sektörün karbon ayak izinin iyileştirilmesi yönünde adımlar atılmış olacak.

10 Nisan Salı günü, konuşmacıların Avustralya Hükümeti’nden, ALCAS / Energetics ve the Australasian EPD Progrmmenin de olacağı web seminerinde sertifikanın tanınması ile ilgili sunum yapılacak ve sorular cevaplandırılacak.

Web seminerine kayıt için tıklayınız.