Takım

Yönetim Kurulu

photo

Cihat Ertürk

Pozisyon: Finans Direktörü
Cihat Ertürk, Sakarya Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünde ön lisansını tamamladı. Sakarya Üniversitesi İktisat bölümüne 1999 yılında dikey geçiş hakkı kazanarak 2002 yılında İktisat bölümünden mezun olarak lisansını tamamladı. 2003 yılında LES sınavında başarılı olarak Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapmaya hak kazandı. 2004-2005 yıllarında İngilizce yabancı dili ve bilgisayar uzmanlık eğitimleri aldı. 10 yıllık muhasebe uygulamaları deneyimine sahip olan Ertürk, 2005 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını almaya hak kazandı. 01.01.2007 tarihinden itibaren aktif olarak Bahçelievler, İstanbul’da mali müşavirlik yapmaktadır. Birçok firmanın kuruluş, tasfiye, genel kurul vb. işlemlerini tamamlamış, muhasebe süreçlerinde aktif görev almıştır. Yüksek Lisans eğitimini tamamlamış olan Ertürk, firmalarda mali danışmanlık ve yönetim danışmanlığı yapmaktadır. Internet adresinden güncel bilgiler verip online olarak müşterilerine hizmet sunmakta ve danışmanlık yapmaktadır.
Daha fazlası
photo

Suray Vatan

Pozisyon: Mühendislik ve Tasarım Direktörü
Süray Vatan, Mekanik/Üretim Mühendisliği geçmişine sahiptir ve tasarım, imalat ve üretim için gerekli olan son teknikler ve teknolojileri kullanarak iş yapma bilincini her zaman geliştirmiştir. Sürekli gelişen iş yönetiminin yanı sıra iletişim becerileri, endüstriyel eğilimlerini keskin bir farkındalık ile geliştirmiştir. Tasarım, mühendislik ve imalat alanlarındaki 13 yıllık deneyim ile çoklu disiplinleri ve birbiri içine geçmiş endüstrilerdeki çalışmaları bütünleştirerek yenilikleri çıkarabilecek mükemmel bir adaydır.
Daha fazlası
photo

Dr. Kayhan Yalçı

Pozisyon: Teknoloji Direktörü
Dr. Kayhan Yalçı, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Metalurji Fakültesi mezunudur. Malzeme Bilimi dalında İTÜ’de yüksek lisans ve Oxford Üniversitesi’nde doktora yapmıştır. 1987 yılından beri İngiltere’de ikamet etmekte ve mühendis danışman, serbest araştırmacı bilim adamı, İngilizce ve Türkçe dillerinde serbest çevirmen ve teknik editör olarak uzun yıllar deneyimi vardır. İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi’ni bitirdikten sonra yine İTÜ’de hızlı katılaşma üzerine yüksek lisans ve Oxford Üniversitesi’nde doktora yaptı. Doktora çalışmaları sırasında Oxford Üniversitesi’nde iki adet yüksek mukavemetli düşük alaşımlı çelik geliştirdi. Bu çelikler şu anda Kuzey Buz Denizi’ndeki petrol platformlarında BP tarafından kullanılmaktadır. Tüm eğitim yaşamı boyunca teknik çevirmenlik yapan Dr. Kayhan Yalçı, eğitimini tamamladıktan sonra da profesyonel olarak çevirmenliğe devam etti. Bugün hem teknik hem de teknik dışı konularda Birleşik Krallık ve ABD’de 200’den fazla çeviri ajansıyla çalışmaktadır. Black&Decker, Motorola, Ford, BP, Shell, GoodYear, Toyota, Panasonic, Hilton Hotels ve daha pek çok firma çeviri hizmeti verdiği şirketler arasındadır. İngilizce ve Türkçe dillerinde çeviride GRI sürdürülebilirlik raporları, ekoloji, çevre, malzeme bilimi, metalurji, su ve atık su arıtma, mikrobiyal uygulamalar ve tarım konularında uzmandır. Dr. Kayhan Yalçı, özellikle çevre konularına büyük ilgi duymakta ve bu alanda ABD’deki BPI firmasıyla birlikte özel araştırmalar da yapmaktadır. Bu kapsamda: • Türkiye’de ilk defa peyniraltı suyunun protein ve laktozunu birbirinden ayırıp konsantre edebilen Membran separasyonu cihazını Türkiye’de üretti. • Kars’ta AB fonlarından yararlanarak peyniraltı suyundan protein tozu ve alkol üreten bir fabrika kurdu. • Türkiye’de tarımda ilke defa yararlı/etkin mikroorganizmaların kullanılmasını sağladı ve uygulama yöntemlerini geliştirdi. Tarımsal üretimde kimyasal gübre ve pestisit kullanmaksızın sadece organik mikrobiyal gübre ve kompost kullanarak verim artışı sağladı. • Yararlı mikro organizmaları kullanarak, başta mutfak atıkları olmak üzere her türlü organik maddeden tarımsal girdi elde edilmesini sağladı. Dr. Kayhan Yalçı, 1993-1994 yıllarında Marmara Üniversitesi’nde yardımcı doçentlik ve TÜBİTAK’ta teknik danışmanlık görevlerinde bulundu. 1995 yılında Leeds Üniversitesi’nde Malzeme Bilimi alanında doktora sonrası araştırmacı olarak biyomedikal malzemeler üzerine çalıştı. Evli ve iki yetişkin kız babasıdır.
Daha fazlası

Danışma Kurulu

photo

M. Sc. Serhat Batmaz

Pozisyon: Danışman / EPD Turkey
Serhat Batmaz SÜRATAM’da Danışman olarak görev yapmaktadır. Barajlar başta olmak üzere su yapılarının projelendirilmesi ve inşaat müşavirliği alanında, geoteknik, hidrolik, bilgisayar destekli mühendislik konularında 14 yılı kamuda 11 yılı özel sektörde olmak üzere toplam 25 yıllık bir deneyime sahiptir. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığında Baraj Temel Mühendisliği Şube Müdürü olarak uzun yıllar görev yaptıktan sonra 2008 yılında özel sektöre geçen Serhat Batmaz, aynı yıl su yapıları projelerinde DSİ’den yeterlilik alabilen 10 firma arasına giren HİDROMARK Müh.Müş. A.Ş’ nin kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyesi olmuş ve 11 sene bu görevi yürütmüştür. Yüksek lisans eğitimini Geoteknik alanında yapan Serhat BATMAZ, başta Silindirle Sıkıştırılmış Beton Barajlar olmak üzere yeni baraj teknolojilerinin ülkemize kazandırılması, Devlet Su İşleri tarafından ihale edilen projelerin özel teknik şartnamelerinin hazırlanması, DSİ de yeni mühendisler için sürdürülen eğitim faaliyetlerinde aktif eğitmen olarak görev alması ile tanınır. Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi, İTÜ Üniversiteliler Birliği, İnşaat Mühendisleri Odası ve Geosentetikler Derneği aktif üyeliği olan Serhat Batmaz, SSB ve diğer baraj türlerinde ve geoteknik üzerine hakemli dergilerde yayınlanmış birçok yayın ve sunuma sahiptir. DSİ Su Yapıları Denetimi hizmetlerinde Su Yapıları Denetim Hizmetleri sertifikasına sahiptir. İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü lisans ve yüksek lisans, Anadolu Üniversitesi İşletme lisansı derecelerine sahip olan Serhat Batmaz, yine aynı üniversitede Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamlamak üzeredir.
Daha fazlası
photo

Doç. Dr. Osman Devrim Elvan

Pozisyon: Uluslararası Çevre Hukuku
İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Çevre ve Orman Hukuku öğretim üyesi olan Doç. Dr. Osman Devrim Elvan, 1976 yılında Ankara’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Ankara’da tamamlamıştır. Elvan, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği bölümü ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Elvan, yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Çevre ve Orman Hukuku programında tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, İTÜ Çevre Mühendisliği ve Yeditepe Hukuk Fakültesinde, Orman, Çevre, Yaban Hayatı ve Ormancılık Meslek Hukuku konularında lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir. Elvan, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Fakülte Kurulu üyeliğinin yanı sıra, TMMOB Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi II. Başkanı, Belgrad Ormanı Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesi, Sarıyer Kent Konseyi üyesi, IUFRO Çevre ve Orman Hukuku Seksiyonu üyesi, Avrupa Ormancılar Meclisi üyesi ve Avrupa Ormancılar Birliği üyesi, Uluslararası Ormancılık Öğrencileri Birliği İstanbul/Türkiye danışmanıdır. Doç. Dr. Osman Devrim Elvan’ın orman, çevre, yaban hayatı, maden ve su hukuku konularında ulusal ve uluslararası birçok bilimsel yayını bulunmaktadır.
Daha fazlası

Akademik Kurul

photo

Prof. Dr. Arif Hepbaşlı

Pozisyon: Sertifikalı Enerji Yöneticisi / Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı – Yaşar Üniversitesi
Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, 10 yıllık sanayi deneyimiyle Ege Üniversitesi’ne üç farklı şirkette yürütülen projelerin baş mühendisi olarak kariyerine devam etti. 1997-2000 yılları arasında Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve 2000-2001 yılları arasında EBİLTEM (Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi) Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2004-2005 yılları arasında Kanada Ontario Teknoloji Enstitüsü'nde ve 2010-2012 yılları arasında Suudi Arabistan Kral Saud Üniversitesi'nde Misafir Profesör olarak çalıştı. Dr. Hepbaşlı'nın uzmanlığı enerji ile ilgili sistemlerin, enerji verimliliği ve yönetiminin enerji, ekserji, ekserojekonomik ve ekserel çevre analizleri ve değerlendirmeleriyle, sürdürülebilir şehirlerin enerji verimliliğini ve yönetimini, binalardaki ekserji temelli performans değerlendirmesini, toprak kaynaklı ve su kaynaklı ısı pompalarını kapsıyor. Bu zaman kadar 645'in üzerinde makale yayınlamış olan Prof. Dr. Hepbaşlı, aynı zamanda sertifikalı endüstriyel enerji yöneticisidir. Ulusal ve uluslararası bazda çeşitli kitaplar ve kitap bölümleri yazmış, birçok prestijli enerji ile ilgili derginin Uluslararası Danışma Kurulu üyesi ve Enerji Mühendisliği Dergisi (ASCE) Yardımcı Editör olarak görev yapmaktadır. Birçok endüstriyel projelere hakemlik eden Prof. Dr. Hepbaşlı, 2014 yılından itibaren Horizon 2020 Program Komitesinin Enerji Konfigürasyonunun Türk uzmanlarından biri ve 16 Şubat 2017'den bu yana Türkiye Bilimler Akademisi (TUBA) Enerji Çalışma Grubu üyesidir.
Daha fazlası
photo

Prof. Dr. Alpagut Kara

Pozisyon: Seramik Araştırma Merkezi Direktörü – Anadolu Üniversitesi
Prof. Dr. Alpagut Kara 1967 yılında Sinop’ta doğmuştur. 1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Metalürji Mühendisliği bölümünden lisans, 1991 yılında Leeds Üniversitesi, Mühendislik Seramikleri programından yüksek lisans ve 1999 yılında Bath Üniversitesi, Malzeme Bilim ve Mühendisliği bölümünden doktora unvanını almıştır. Kendisi 1999 yılından beri Anadolu Üniversitesi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası dergi ve kongrelerde 80 civarı bilimsel yayını bulunmaktadır. Akademik hayatı dışında sanayi ile çok yakından ilgilenen ve çalışan Prof. Dr. Alpagut Kara, 2007-2010 yılları arasında bir teknopark şirketi olan Seramik Araştırma Merkezi A.Ş.’nin Ar-Ge Koordinatör Yardımcısı, 2010 yılından itibaren de Ar-Ge Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Kendisi, ileri teknoloji seramik ve kompozitleri geliştirilmesi üzerinde faaliyet gösteren MDA İleri Teknoloji Seramikleri Ltd. Şti. kurucu ortağıdır. 2010 yılından beri Türk Seramik Derneği (TSD) Yönetim Kurulu, 2011 yılından beri Türk Seramik ve Refrakter Üreticiler Derneği (SEREF) Yönetim Kurulu ve 2010 yılından beri de TSE:MTC 10 Seramik Karolar ayna komite üyeliği olan Prof. Dr. Alpagut Kara, evli ve iki kız çocuğu babasıdır.
Daha fazlası
photo

Doç. Dr. Gökçen A. Çiftçioğlu

Pozisyon: Kimya Mühendisliği – Marmara Üniversitesi
Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümü öğretim üyesi olan Doç. Dr. Gökçen Alev Çiftçioğlu, 1979 yılında Amerika'da doğmuştur. İlkokul eğitimini Amerika'da, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlamıştır. Çiftçioğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Metalürji Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunudur. Yüksek lisanslarından birini ve doktorasını İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Kimya Mühendisliği ve ikinci yüksek lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Sosyal Bilimleri İngilizce İşletme programlarında tamamlamıştır. Doç. Dr. Gökçen Alev Çiftçioğlu'nun yaşam döngüsü değerlendirilmesi, polimerizasyon kinetiğinin modellenmesi ve termodinamik hesaplamalar konularında ulusal ve uluslararası birçok bilimsel yayını bulunmaktadır. Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Kimya Sanayiinde Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi, Kimya Mühendisliği Termodinamiği, Mühendislik Ekonomisi, Sürdürülebilirlik Yönetimi, Ekonomiye Giriş, İleri Ayırma Teknolojileri, İş Sağlığı ve Güvenliği konularında lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir.
Daha fazlası

Uluslararası Danışma Kurulu

photo

Prof. Luis Braganca

Pozisyon: University of Minho
Luis Braganca İnşaat Mühendisliği bölümünde profesör, Yapı Fiziği ve İnşaat Teknolojileri Laboratuvarı’nda direktör ve Sürdürülebilir İnşaat ve Onarım Yüksek Lisans Direktörü’dür. Yüksek lisansı, doktorası ve inşaat mühendisliği vardır. İlgi alanları sürdürülebilir inşaat gelişimi (değerlendirme araçları, yaşam döngüsü analizi ve sürdürülebilir teknolojiler oluşturma), bina akustiği ve binalarda enerjinin rasyonel kullanımıdır. Sürdürülebilir inşaat, bina termal performansı ve bina akustiği ile ilgili ulusal standartlaştırma çalışmalarında aktif rol almaktadır. Çeşitli uluslararası ve ulusal araştırma projelerini koordine etmekte ve bunlara katılmaktadır. Kitap, kitap bölümleri, ulusal ve uluslararası konferanslardaki ulusal ve uluslararası dergilerindeki makaleleri içeren 200'den fazla yayının yazarı ve ortak yazarlarından biridir. Profesör Luis Braganca, Sürdürülebilir Yapı Çevresi için Uluslararası Girişim’in (iiSBE) Başkanı, Avrupa Yapısal Çelik Konstrüksiyon Topluluğu’nun (ECCS TC14) Çelik Konstrüksiyonunun Sürdürülebilirlik ve Eko-Verimliliği Teknik Komitesi Başkanı, iiSBE Eğitim Komitesi Başkanı ve Portekiz iiSBE Dernek Yönetim Kurulu Direktörüdür. (CEN / TC350 İnşaat işlerinin Sürdürülebilirliği) Ar-Ge ve standardizasyonunda yer almaktadır. Avrupa İnşaat Teknolojileri Platformu (ECTP) dahilindeki Portekiz İnşaat Teknolojileri Platformu'nun ve COST Domain “Ulaşım ve Kentsel Kalkınma” Komitesi’nde Portekiz’in temsilcisidir.
Daha fazlası
photo

Nils Larsson

Pozisyon: iiSBE Direktörü
Mimar olan Nils Larsson, uluslararası kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Sürdürülebilir Yapı Çevresi için Uluslararası Girişim (the International Initiative for a Sustainable Built Environment-iiSBE)’nin Yönetici Müdürüdür. 1990'lı yıllarda, Kanada Hükümeti için yüksek performanslı binalar için bir program geliştirdi ve yönetti. Bu program, entegre tasarım sürecinin (integrated design process-IDP) benimsenmesini sağladı. 2008 yılından beri, bölgesel ve küresel Sürdürülebilir Yapı (SB) konferanslarını koordine ederken uluslararası ortakları (CIB, iiSBE, UNEP ve FIDIC) temsil etmiştir. Larsson, Küresel Sürdürülebilir Yapı konferans etkinlikleri ile birlikte yüksek performanslı binaları öne çıkarmavı hedefleyen uluslararası proje Sürdürülebilir Bina Mücadelesi'nin organizatörüdür. Aynı zamanda, binaların sürdürülebilirlik performansını değerlendirmek için bir sistem olan SBTool'un ana geliştiricisidir. Şu anki faaliyetleri, SB Mücadelesi sürecinin yönetimi, ve UNDP ve Türkiye Enerji Bakanlığı ile Türkiye’deki Entegre Tasarım Süreci (Integrated Design Process-IDP) kılavuzunun geliştirilmesi amaçlı anlaşmanın yapılması odaklıdır. Nils Larsson, sürdürülebilir binalarla ilgili konferanslara sıkça davet edilen bir konuşmacıdır ve Kanada Kraliyet Mimarlık Enstitüsü'nün bir üyesidir.
Daha fazlası
photo

Sven-Olof Ryding

Pozisyon: ECO Platform Yönetim Kurulu Başkanı / EPD International Direktörü
Sven-Olof Ryding, Uppsala Üniversitesi’nde Sistem Ekolojisi alanında doçent olarak görev yapmaktadır. Aynı şekilde Linkoping Üniversitesi’nde doçentlik ve İsveç Çevre Araştırma Enstitüsü’nde Araştırma Başkanlığı ve Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. İsveç Çevre Yönetimi Konseyi’nde Direktör, İsveç Şirketler Konfederasyonu’nda ise kıdemli çevre danışmanı olarak çalışmıştır. Gerek Avrupa Birliği gerekse Birleşmiş Milletler’de sürdürülebilir kalkınma ile ilgili birçok uluslararası işbirliği çalışmaları gerçekleştirmiştir. Halen inşaat malzemelerinin çevresel etkileri ile ilgili belgelendirmelerin gelişimini amaçlayan ECO Platformun Yönetim Kurulu Başkanıdır.
Daha fazlası

Ekip

photo

Murat Bilgehan Tuztas, MSc, ISSP-SA

Pozisyon: Sürdürülebilirlik Uzmanı
Murat Bilgehan Tuztaş, Ağustos 2020 tarihinden bu yana Süratam bünyesinde Sürdürülebilirlik Uzmanı olarak çalışmaktadır. Istanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu olup, Yüksek Lisansını Almanya’nın Leipzig şehrinde Sürdürülebilir Kalkınma konusunda yapmıştır. Bitirme tezi çerçevesinde araştırmasını Güney Afrika’da Stellenbosch Üniversitesi Yenilenebilir Enerji Araştırma merkezi bünyesinde, Afrika Kıtasının güney kırsalında yenilenebilir enerji kullanımlarının analizini üzerine tamamlamıştır. Sürdürülebilir Enerji ve Kalkınma konuları dışında Kurumsal Sosyal Sorumluluk projeleri ve Sürdürülebilir raporlama konusunda farklı tecrübe ve sertifikaları mevcuttur.
Daha fazlası