Polisan Boya Ürünlerine Tip III EPD Çevre Etiketini Alan İlk Türk Boya Üreticisi Oldu!

 

Polisan Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Polisan Boya) üretmiş olduğu 4 adet iç ve dış cephe ürünlerine tüm pazarlarda geçerli uluslararası onaylı ve Avrupa standartları uyumlu Çevresel Ürün Beyanı – Environmental Product Declaration (EPD) belgesini alabilen sektöründe Türkiye’den tek Avrupa’da ise sayılı üreticilerden biri oldu. Dilovası Organize Sanayi Bölgesi içinde 23.000 metrekare açık/kapalı alan üzerinde kurulu ve dünya standartlarında üretim yapan Polisan Boya tesislerinde üretilen Elegans Extra Yarı Mat (EPD No: S-P-00738) ve Natura Ambians (EPD No: S-P-00739) iç cephe ile Exelans Macro (EPD No: S-P-00740) ve Natura A1 Silicone (EPD No: S-P-00741) dış cephe ürünlerine alınan EPD Belgeleri Metsims Sustainability Consulting danışmanlık firması tarafından gerçekleştirilen yoğun bir çalışma sonucu başarı ile tamamlandı.

 

Polisan Boya Ürünlerine Tip III EPD Çevre Etiketini Aldı.

ISO 9001, ISO 14001 ISO 18001, ISO 10002, ISO 50001, Üçlü Sorumluluk standartlarına uygun üretim yapan ve Türkiye’nin ilk solvent bazlı yağlı boyaya muadil olan su bazlı parlak son kat boyası ile insan sağlığına önem veren, çevreci ve yenilikçi kimliğini ortaya koyan Polisan Boya, EPD belgeleri ile bu farklılığını Avrupa’da da gösterdi. Avrupa Yapı Malzemeleri Üreticileri Birliği (Construction Products Europe) tarafından kurulan ve Avrupa’da EN 15804 Normu uyumlu EPD belgeli yapı ürünlerinin yayınlandığı  ECO Platform‘a da kayıt olan ilk Türk boya üreticisi ve Avrupa’da sektöründe 3. firma oldu (ECO EPD Ref. No 00000205, 00000206, 00000207, 00000208).

Polisan ile dünyayı daha keyifli, renkli ve huzurlu yaşanır kılmak vizyonu ve tüketicilerin yaşadığı mekanlardan keyif alması için, en yenilikçi, en fonksiyonel, en pratik, en çözümleyici ürünleri üretmek ve bu ürünleri en uygun fiyatlarla, en kolay ulaşılabilir şekilde, en anlaşılır uygulama bilgileriyle pazara sunma misyonu ile Polisan, ürün sürdürülebilirliği alanında tamamlamış olduğu ISO 14040/44 LCA çalışması ve ISO 14025 EPD belgelendirmesi ile sektöründe öncü firmalardan biri olduğunu gösterdi.

Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, “Sürdürülebilir çevre ilkeleri doğrultusunda 2013 yılında başladığımız Ürün Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi çalışmalarımızı bugün üretmiş olduğumuz 4 ürüne Avrupa normlarına uyumlu EPD belgeleri aldığımız için gurur duyuyoruz. Ürünlerine EPD belgesi alabilen sayılı Avrupa firmaları arasına girerken, aynı zamanda yeşil bina sertifika sistemlerinde ürünlerimiz ilave puanlar sağlayarak sürdürülebilir yapılara katkı sağlıyor.” diyerek EPD belgelerinin önemini vurgulamaktadır.

Sürdürülebilir Üretim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) tarafından yürütülen ve Türkiye’de yerleşik EPD Belgelendirme sistemi olan EPD Turkey kanalıyla The International EPD System üzerinden yapılan belgelendirme sayesinde hem uluslararası pazarda İngilizce olarak hem de Türkiye’de Türkçe EPD belgeleri ile Türk mimar ve mühendislerine  ulaşılabilmektedir. Polisan Boya EPD Belgeleri Türkiye Yapı Malzemeleri EPD Veri Tabanı‘nda yer alarak mimar, mühendis, yeşil bina uzmanları ve danışmanları için kolaylık sağlamaktadır.

EPD Turkey Yöneticisi Dr. Mimar İlker Kahraman “Ürün sürdürülebilirliği konusundaki kararlılığını EPD belgeleri ile gösteren ve Avrupa’da sayılı üreticiler arasına giren Polisan Boya’yı bu başarısından dolayı kutluyor ve çalışmada emeği geçen tüm personeli tebrik ediyorum. Artık sürdürülebilir yapıların bir boyası var.” diyerek EPD belgelerinin önemine dikkat çekti.

EPD’ler, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040 serisi çerçevesinde belirtilmiş parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre (hammadde eldesi, enerji kullanımı ve verimliliği; malzeme ve kimyasal madde içeriği; hava, su ve toprağa verilen emisyonlar; atık oluşumu) nicel olarak değerlendiren ve beyan eden belgelerdir. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) kapsamında ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon ve atık değerlerini dikkate alan bu beyan yöntemi, uluslararası uzmanlar tarafından tarafsız olarak doğrulanan ve kuruluşlar için dünya çapında geçerli olan belgelerdir. Type III türü çevresel etiketleme olarak bilinen EPD Belgeleri çevresel etki bilgisi bulunan yapı ürünlerinin geliştirilmesini sağlarken LEED, BREEAM ve DGNB gibi birçok yeşil bina değerlendirme sistemlerinde de talep edilmektedir.

Polisan Boya EPD belgelerine The International EPD System ve EPD Turkey internet sitelerinden ulaşılabilir.

 

 

 

 

Kurumlar Hakkında

Polisan Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş.:

Polisan Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş, Polisan Holding’in 300 bin metrekare alan üzerine kurulu Dilovası entegre tesislerinde yılda 180 bin ton üretim kapasitesi ile faaliyet göstermektedir. Ambalaj ve renk çeşitleri hariç 250’yi aşkın Polisan markalı ürün çeşidi ve 7000’i aşkın satış noktası ile dekoratif boya pazarında sektörün en geniş ürün yelpazesine sahip ve en yaygın boya firması konumundadır. Elegans markalı üst sınıf iç cephe boyası, kendi segmentinde pazar lideridir. Türkiye’nin ilk “yağlı boya” muadili su bazlı parlak son kat boyası ile insan sağlığına önem veren, çevreci ve yenilikçi kimliğini ortaya koyan Polisan Boya, ISO 9001, ISO 14001, ISO 18001 ve ISO 10002 belgelerine sahiptir. Sektörün ilk fabrika üretimi ile aynı kaliteyi sağlayan su bazlı mix makinesini geliştiren Polisan Boya bugün 2500 satış noktasında konumlandırdığı Mix Center renklendirme makineleri sayesinde tüketicilere diledikleri rengi extra bedel ödemeden ve kaliteden taviz vermeden sunarken bayilerine de düşük stok ve stok alanı verimliliği ile maksimum faydayı sağlamaktadır. 2008 yılından itibaren dünyada tescillediği “Home Cosmetics” çatı iletişimi ile ürünlerini “Evimin Kozmetiği” olarak konumluyor.

 

SÜRATAM:

Sürdürülebilir Üretim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi, Türkiye’deki üretimin daha sürdürülebilir olabilmesi için gerekli araştırma-geliştirme ve eğitim altyapısını oluşturmak, sürdürülebilir tasarım yaklaşımlarını ortaya koyarak enerji ve kaynak verimli sanayi oluşturmak amacıyla özel sektör tarafından kurulan ve sanayi tarafından desteklenen bir merkezdir.

 

EPD Turkey:

EPD Turkey, Türkiye dahil bölgesinde EPD belgelendirmesi yapan bir belgelendirme sistemidir.  EPD Turkey’in en önemli amacı Türk üreticilerine sürdürülebilir ürünler için çevresel performans beyan fırsatı yaratarak uluslararası pazarda yardımcı ve destek olmaktır. Türkiye ve küresel pazarda ürünlerin çevresel performansları ile ilgili bilime dayalı, uzmanlarca bağımsız doğrulanmış ve karşılaştırılabilir bilgi ve verilere olan ihtiyacı karşılamak üzere oluşturulan EPD Türkiye, sanayi destekli Sürdürülebilir Üretim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi tarafından yönetilmektedir.

 

The International EPD System:

İsveç devleti ve sanayi işbirliği ile kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kurum olan IVL Swedish Environmental Research Institute tarafından yürütülen The International EPD System, tüm dünyada geçerli bağımsız EPD belgelendirmelerini yapmaktadır. Sektör çeşitliliği ve pazar ulaşımı açısından da dünyanın en kapsamlı EPD sistemidir.

 

ECO Platform:

ECO Platform, kar amacı gütmeyen, The International EPD System gibi Avrupa’da ECO Platform uyumlu EPD Belgesi veren kurumlar, yapı sektörü STK’ları ve LCA firmalarının üye olabildiği, EN 15804 Avrupa normu uyumlu EPD Belgelerini kayıt altına alan bir kurumdur. ECO Platform’un amacı; özellikle Type III EPD Belgesi gibi onaylanmış çevresel etki bilgisi bulunan yapı ürünlerinin geliştirilmesini sağlamaktır.