ODE Yalıtım Sektöründe Tüm Ürünlerine EPD Belgesi Alan İlk Türk Firması Oldu!

 

Ode Yalıtım San. ve Tic. A.Ş. (ODE Yalıtım) Çorlu tesislerinde üretmiş olduğu ısı ve su yalıtımı ürünlerine tüm pazarlarda geçerli uluslararası onaylı ve Avrupa standartları uyumlu 4 adet Çevresel Ürün Beyanı – Environmental Product Declaration (EPD) belgesini alarak büyüyen bir marka olarak çevreye olan duyarlılığını gösterdi. Sektöründe üretmiş olduğu tüm ürünlerine EPD belgesi alabilen tek firma olan ODE Yalıtım, Avrupa’da da sayılı üreticiler arasına girmeyi başardı.

 

ODE Yalıtım Tüm Ürünlerine EPD Belgesi Aldı

Toplamda 120.000 m² açık, 35.000 m² kapalı alana sahip 4 modern üretim tesisinde üretim yapan ODE Yalıtım, ODE Starflex Cam yünü (EPD Kayıt No:S-P-00671), ODE Isıpan XPS Extrüde Polistiren köpük (EPD Kayıt No:S-P-00672) ve ODE R-Flex (EPD Kayıt No:S-P-00751) Elastomerik Köpük ısı yalıtımı ve ODE Membran (EPD Kayıt No:S-P-00673) su yalıtımı ürünlerine alınan EPD Belgeleri Metsims Sustainability Consulting firması tarafından gerçekleştirilen çalışma sonucu başarı ile tamamlandı.

Ürün ve üretim kalitesi ISO 9001, TSE, CE ve daha birçok kalite belgesiyle tescillenmiş olan ODE Yalıtım, EPD belgeleri ile bu farklılığını Avrupa’da da gösterdi. Avrupa Yapı Malzemeleri Üreticileri Birliği (Construction Products Europe) tarafından kurulan ve Avrupa’da EN 15804 Normu uyumlu EPD belgeli yapı ürünlerinin yayınlandığı ECO Platform‘a da kayıt olan sayılı üreticiler arasında yer aldı. (ECO EPD Ref. No: 00000260, 00000261, 00000262, 00000263)

Yerel bir marka olan fakat iş ortaklarından, ve çalışanlarından aldığı güç ve destekle global bir marka haline getirme misyonu ile hareket eden ODE Yalıtım, ürünleri için tamamlamış olduğu ISO 14040/44 Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) ve ISO 14025 EPD belgelendirmesi ile  sürdürülebilir üretime olan duyarlılığını sektöründe uygulamaya koyan firmalardan biri oldu. Uluslararası pazardaki faaliyetlerini hızlandıran, attığı her adımla geleceğe yatırım yapan ODE Yalıtım, 2018’e kadar yüzde 175 büyüme hedefi ve “Insulates the future” şirket mottosu ile gelecek nesillere de yaşanabilir bir dünya bırakma yolunda adım adım ilerliyor. ODE Yalıtım CEO’su Ali Türker, “Üretmiş olduğumuz ürünler ile sağladığımız enerji verimliliğinin yanında sürdürülebilir üretim yaklaşımı ile gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak istiyoruz. Dünyanın büyüyen markası olarak bu sorumluluğumuzu Avrupa normları uyumlu EPD belgeleri alarak yerine getirirken, aynı zamanda yeşil bina sertifika sistemlerinde ürünlerimiz ilave puanlar sağlayarak sürdürülebilir yapıların gelişimine katkı sağlıyoruz.” diyerek EPD belgelerinin önemini vurguladı.

Sürdürülebilir Üretim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) tarafından yürütülen ve Türkiye’de yerleşik EPD Belgelendirme sistemi olan EPD Turkey kanalıyla The International EPD System üzerinden yapılan belgelendirme sayesinde ODE Yalıtım hem uluslararası pazarda hem de Türkiye’de farkındalık yaratmaktadır. ODE Yalıtım EPD belgeleri Türkiye Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri Portalı‘nda da yer alarak tasarımcı, mimar, mühendis, yeşil bina uzmanları ve danışmanları için kolaylıklar sağlamaktadır. EPD Turkey Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Mimar İlker Kahraman “En büyük yerli yalıtım malzemesi üreticisi ve dünyanın büyüyen markası olan ODE Yalıtım’ın EPD Belgeleri ile ürün sürdürülebilirliği konusunda göstermiş olduğu duyarlılık ve bunu yaparken yapı sektörü paydaşlarına sağladığı ürünler ile sadece kendi sektöründe değil yapı sektörü genelinde de çok güzel bir örnek olmuştur. ODE Yalıtım’ı bu başarısından dolayı kutluyor ve çalışmada emeği geçen tüm personeli tebrik ediyorum. ODE Yalıtım, sadece geleceği yalıtmıyor gelecek nesilleri de yaşanabilir bir dünya bırakıyor.” diyerek ODE Yalıtım’ın başarısına dikkat çekti.

EPD’ler, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040/44 LCA standardı kapsamında belirtilmiş çevresel etki parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre (hammadde eldesi, enerji kullanımı ve verimliliği; malzeme ve kimyasal madde içeriği; hava, su ve toprağa verilen emisyonlar; atık oluşumu) nicel olarak değerlendiren ve beyan eden belgelerdir. LCA kapsamında ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon ve atık değerlerini dikkate alan bu beyan yöntemi, uluslararası uzmanlar tarafından bağımsız olarak doğrulanan ve dünya çapında geçerli olan belgelerdir. Tip III türü çevresel etiketleme olarak bilinen EPD Belgeleri, çevresel etki değerlendirilmesi yapılmış yapı ürünlerinin yaygınlaştırılmasını sağlarken LEED, BREEAM ve DGNB gibi birçok yeşil bina değerlendirme ve sertifika sistemleri tarafından talep edilmektedirler.

ODE Yalıtım EPD belgelerine The International EPD System ve EPD Turkey internet sitelerinden İngilizce ve Türkçe olarak ulaşılabilir. ODE Yalıtım, EPD Belgelendirmesi ile  İklim Beyanı’nı (Climate Declarations) da elde etmiştir.

 

Kurumlar Hakkında

Ode Yalıtım San. ve Tic. A.Ş.:

ODE Yalıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş., inşaat sektöründe taahhüt faaliyetlerinde bulunmak üzere 1985 yılında kuruldu. 1990 yılında ithalatçı, 1996 yılında üretici kimliğine kavuşan ODE; uluslararası kalitedeki üretimleri ve yaygın bayi ağı ile 2010 yılında bölgesel bir güç haline geldi. Bugün, 120.000 m² açık, 35.000 m² kapalı alana sahip 4 modern üretim tesisi (ODE R-flex Üretim Tesisi, ODE Isıpan Üretim Tesisi, ODE Membran Üretim Tesisi, ODE Starflex Cam Yünü üretim tesisi), 4.000’den fazla ürün çeşidi ve uzman personeli ile yalıtım sektörünün en büyük üreticileri arasında yer alıyor.

 

SÜRATAM:

SÜRATAM, Türkiye’deki üretimin daha sürdürülebilir olabilmesi için gerekli araştırma-geliştirme ve eğitim altyapısını oluşturmak, sürdürülebilir tasarım yaklaşımlarını ortaya koyarak enerji ve kaynak verimli sanayi oluşturmak amacıyla özel sektör tarafından kurulan ve sanayi tarafından desteklenen bir Merkez’dir.

 

EPD Turkey:

EPD Turkey, Türkiye dahil çevre bölgelerde ISO 14025 Tip III Çevresel Ürün Beyanı EPD belgelendirmesi yapabilen Türkiye’de yerleşik ilk ve tek belgelendirme sistemidir.  EPD Turkey’in en önemli amacı Türkiye’deki üreticilerine sürdürülebilir ürünler için çevresel performans beyan fırsatı yaratarak uluslararası pazarda yardımcı ve destek olmaktır. Türkiye ve küresel pazarda ürünlerin çevresel performansları ile ilgili bilime dayalı, uzmanlarca bağımsız doğrulanmış ve karşılaştırılabilir bilgi ve verilere olan ihtiyacı karşılamak üzere oluşturulan EPD Turkey, SÜRATAM tarafından yönetilmektedir.

 

The International EPD System:

İsveç devleti ve sanayi işbirliği ile kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kurum olan IVL Swedish Environmental Research Institute tarafından yürütülen The International EPD System, tüm dünyada geçerli bağımsız EPD belgelendirmelerini yapmaktadır. Sektör çeşitliliği ve pazar ulaşımı açısından da dünyanın en kapsamlı EPD belgelendirme sistemidir.

 

ECO Platform:

ECO Platform, kar amacı gütmeyen, The International EPD System gibi Avrupa’da ECO Platform uyumlu EPD Belgesi veren kurumlar, yapı sektörü STK’ları ve LCA firmalarının üye olabildiği, EN 15804 Avrupa normu uyumlu EPD Belgelerini kayıt altına alan bir kurumdur. ECO Platform’un amacı; özellikle Type III EPD Belgesi gibi onaylanmış çevresel etki bilgisi bulunan yapı ürünlerinin geliştirilmesini sağlamaktır.