Murat Bilgehan Tuztaş

https://suratam.org/wp-content/uploads/2022/09/1646754909318.jpg

Sürdürülebilirlik Uzmanı / Sustainability SpecialistMurat Bilgehan Tuztaş

Murat Bilgehan Tuztaş, Ağustos 2020 tarihinden bu yana Sürdürülebilirlik Uzmanı olarak çalışmakta olup Sürdürülebilir Finans, Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Ürün Sertifikasyonları konusunda danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Sürdürülebilir Borçlanma Araçları ve/veya Kira Sözleşmeleri için doğrulama ve ikinci taraf görüşleri raporları hazırlayan Tuztaş, SPK Sürdürülebilir Borçlanma Rehberi, ICMA Tahvil ilke ve prensipleri, CBI Yeşil Tahvil Standartları, EU Taxonomy, EU Green Deal, Avrupa Birliği Yeşil Bono Standartları ve Sosyal içerikli fonlamalar ve diğer uluslararası standartları hakkında geniş bilgiye sahiptir. Emlak Katılım Sürdürülebilir Finans Çerçeve İkinci Taraf Görüşü, Ekovar Yeşil Kira Sertifikası Çerçeve Belgesi İkinci Taraf Görüşü, TKYB Tarım Kredi Sosyal Sukuk İkinci Görüş Değerlendirme Raporu gibi çalışmalarında dışardan danışmanlık hizmeti sağlamıştır.

Almanya Sürdürülebilir Kalkınma Ajansı’nın (RNE) hazırladığı ve daha sonra Türkçeye çevrilerek Türkiye’deki firmaların hizmetine sunulan Türkiye Sürdürülebilirlik Kodunun (TSC) proje koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Finansal olmayan, ESG raporlama kriterlerine göre hazırlanan TSC, sürdürülebilirlik puanlaması yapan EcoVadis vb. gibi şirketlere yönelik bilgiler sağlamaktadır. Bunun yanında, kendisi ‘GRI Sustainability Reporting Standards’ eğitimini tamamlamış, sertifika almaya hak kazanmıştır.

REC Türkiye’nin Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte hazırladığı Kurumsal Sürdürülebilirlik Sertifikasına sahiptir, ve kurumsal sürdürülebilirlik stratejisi oluşturma ve şirketlerin SDG haritalarını oluşturma konusunda tecrübe sahibidir. Faaliyet halinde olan SDGTurkey.org sitesinde yayınlanacak projelerin Seçin ve Değerlendirme Komitesinde yer almaktadır. Bunun dışında Uluslararası Sürdürülebirlik Profesyonelleri Derneğinin (ISSP) sınavını başarıyla tamamlayarak ‘Sustainability Excellence Associate’ (SEA) sertifikası kazanmaya hak kazanmıştır.

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Mezunu olup, yüksek öğreniminin Almanya Leipzig Üniversitesinde Sürdürülebilir Kalkınma üzerine yapmıştır. Yüksek lisans bitirme tezini Güney Afrika Stellenbosch Üniversitesi Yenilenebilir ve Sürdürülebilir Enerji Merkeziyle ortak hazırlamış olup, sürdürülebilir enerji teknolojilerinin Afrika’nın kırsalındaki elektriksizlik sorununun çözümünde kullanılıp kullanılmayacağını PESTLE analizine göre işlemiştir.