MAS CERTIFIED GREEN® Sertifikası Destek Kapsamındaki Pazara Giriş Belgeleri’ne Dahil Edildi !

Amerika’nın en önde gelen test laboratuvarlarından biri olan Materials Analytical Services (MAS) tarafından geliştirilen MAS CERTIFIED GREEN®, iç mekan ürün ve malzemelerin kimyasal emisyonlarını test ve analizler sonucunda raporladığı ve bağımsız olarak NSF International tarafından doğrulanmış, yapılarda iç mekan kalitesine katkı yapan bir sertifika sistemidir.

MAS CERTIFIED GREEN®, yeşil bina sertifikalarından biri olan LEED için zorunlu tutulan VOC emisyon testlerinin yapılması konusunda akredite olmuş bir programdır. Bu bağlamda MAS CERTIFIED GREEN®, LEED v4’te yer alan İç Mekan Kalitesi (IEQ) başlığından elde edilecek muhtemel puanların yaklaşık %20’sini kazanılmasını sağlamaktadır.

Geçtiğimiz Ağustos ayındaki yoğun çalışmalar sonucu MAS Certified Green Sertifikası’nı verebilen tek yetkili kurum ünvanını alan SÜRATAMT.C. Ekonomi Bakanlığı‘nın “Destek Kapsamındaki Pazara Giriş Belgeleri” listesine MAS Certified Green Sertifikası’nın da ilave edilmesini sağladı.

Orta Anadolu İhracatçılar Birliği ve Yurtbay Seramik ile yapılan ortak çalışma ile MAS Certified Green Sertifikası EK-5 Destek Kapsamındaki Pazara Giriş Belgelerine dahil edilmiştir. Böylelikle ihracat yapan firmaların önünde ticari bir bariyer oluşturan sertifikaların alınması daha da kolaylaşmış oldu. İhracat hacminin de buna bağlı olarak pozitif yönde bir ivme kazanacağı düşünülmektedir.

Kapsam dahilinde alınacak sertifikaya göre yüzde 50’ye varan finansman desteği sayesinde üreticilerin yurt dışı pazarına açılma maliyetleri büyük oranda azalacaktır.

SÜRATAM olarak bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür eder, ihracat yapan tüm üreticilerimizin bilgisine sunarız.