MAS CERTIFIED GREEN® Sertifikası Destek Kapsamındaki Pazara Giriş Belgeleri’ne Dahil Edildi!

Geçtiğimiz Ağustos ayındaki yoğun çalışmalar sonucu MAS Certified Green Sertifikası’nı verebilen tek yetkili kurum ünvanını alan SÜRATAM; T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın “Destek Kapsamındaki Pazara Giriş Belgeleri” listesine MAS Certified Green Sertifikası’nın da ilave edilmesini sağladı.  Böylelikle ihracat yapan firmaların önünde ticari bir bariyer oluşturan sertifikaların alınması daha da kolaylaşmış oldu. İhracat hacminin de buna bağlı olarak pozitif yönde bir ivme kazanacağı düşünülmektedir.

 

 

Tekstil Sektöründe Sürdürülebilirliğe Doğru Bir Adım Daha

İSKO Denim göstermiş olduğu çevresel farkındalığı bir kez daha kanıtladı. The International EPD System ve EPD Turkey tarafından S-EP-01130, S-EP-01131, S-EP-011932, S-EP-01187, S-EP-01188, S-EP-01189, S-EP-01190, S-EP-01191 ve S-EP-01192 kodlarıyla kaydedilmiş tam 9 ürününe ISO 14025 Tip 3 Çevre Etiketi olan EPD – Çevresel Ürün Beyannamesi belgesini hazırladı. ISKO denim sürdürülebilirlik adına gösterdiği çabayı kanıtlamış oldu ve alanının önde gelen firmalarından biri olduğunu bir kez daha gösterdi.

 

 

TLCID – Turkısh Lıfe Cycle Inventory Database Yayınlandı !

SÜRATAM, kendi öz kaynaklarından finansal olarak desteklediği ve sektörel bazda birçoğu uluslararası bağımsız doğrulanmış verileri içeren TLCID veri tabanını geçtiğimiz günlerde yayınladı. Sanayide sürdürülebilir üretim altyapısının oluşturulması, kaynak ve enerji verimliliği potansiyelinin ortaya çıkartılması için Türkiye koşullarını tanımlayan Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment – LCA) veri tabanına (LCI) olan ihtiyaç böylelikle karşılanmış oldu.