KYK Yapı Kimyasalları Seramik Yapıştırıcısı Ürünlerine EPD Belgesi Aldı!

 

KYK Yapı Kimyasalları Avrupa normu EN 15804 standardına uyumlu EPD belgesini seramik yapıştırıcıları ürün grubunda alarak yeşil binaların tercihi oldu. Türkiye’nin lider yapı kimyasalları firmalarından KYK Yapı Kimyasalları, Eskişehir, Samsun, Adana ve Diyarbakır tesislerinde üretmiş olduğu seramik yapıştırıcı ürünlerine tüm pazarlarda geçerli uluslararası onaylı ve EN 15804 Avrupa normu uyumlu Çevresel Ürün Beyanı – Environmental Product Declaration (EPD) belgesini alarak, yeşil ve sürdürülebilir yapıların aranan markası oldu.

 

KYK Yapı Kimyasalları A.Ş. Ürünlerine EPD Belgesi Aldı.

Toplamda 600.000 ton üretim kapasitesine sahip 4 modern üretim tesisinde üretim yapan KYK Yapı Kimyasalları, EPD Belgesini Standart, Geliştirilmiş, Teknik ve Yüksek Performanslı olarak sınıflandırılan seramik yapıştırma harçlarında S-P-00835 EPD Kayıt numarası ile uluslararası seviyede onaylatmış oldu.

Türkiye’nin yerli sermayeli en büyük yapı kimyasalları üreticilerinden biri olan KYK Yapı Kimyasalları A.Ş., bu konumu ve çevreye duyarlı sorumluluk anlayışı ile Avrupa’da ve Türkiye’de farkındalık yaratıyor.

C.Onur Sürmeli: “Yerli sermayeli üretici olmanın verdiği güç ile yapı sektörünün ihtiyacı olan sürdürülebilir çözümler üretiyoruz.”

KYK Yapı Kimyasalları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı C. Onur Sürmeli, “2009 yılından beri  ISO 14001 Çevre Yönetim Sistem belgesi sahibiyiz ve çevresel etkilerimizi en aza indirmek için çalışıyoruz. 2016 yılının son çeyreğinde EPD belgelendirme çalışmalarına başladık. Hammadde eldesi, enerji kullanımı ve verimliliği, malzeme ve kimyasal madde içeriği, hava, su ve toprağa verilen emisyonlar, atık oluşumu kategorilerinde yapılan tüm değerlendirmeler ardından EPD belgelendirme çalışmalarımızı tamamlayarak, kurumsal sorumluluğumuz gereği, çevreye olan etkimizi beyan etmiş bulunmaktayız.

Bu çalışmalar ile ürünlerin yaşam döngüleri analiz edilmiş, üretimindeki süreçleri ve tedarik zincirinden kaynaklanan çevresel etkileri irdelenmiş ve bu noktalarda yapılabilecek iyileştirme fırsatları tespit edilmiştir. Yani bizim için EPD belgesini almak bir amaç değil çevresel etkilerimizi en aza indirme noktasında yol gösterici bir araç olmuştur.

Bununla birlikte sahip olduğumuz EPD belgesi ile hızla gelişen yeşil bina çözümlerinde de paydaşlarımıza alternatif çözümler sunmuş olacağız.  Yapı kimyasalları sektöründe birçok ürün ile piyasada olan firmamız EPD belgesi ile LEED, BREEAM, DNGB ve ÇEDBİK gibi Sürdürülebilir Bina Sertifikalandırma sürecine girmiş projelere, ürünleri ile katkı yapacak ve ilave puan avantajları sağlayacaktır.” açıklamalarını yaparak EPD belgelerinin önemine vurgu yaptı.

Sürdürülebilir Üretim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) tarafından yürütülen ve Türkiye’de yerleşik tek EPD Belgelendirme sistemi olan EPD Turkey tarafından yapılan belgelendirme The International EPD System kanalıyla da tüm dünyada geçerli olacak şekilde yayınlanıyor. KYK Yapı Kimyasalları EPD belgesi “Yapı Kimyasalları” grubu altında Sürdürülebilir Yapı Malzemeler Portalı‘nda da yer alarak tasarımcı, mimar, mühendis, yeşil bina uzmanları ve danışmanları için sürdürülebilir malzeme kullanımında bir referans oluşturmaktadır. EPD Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mimar İlker Kahraman “Yapı sektöründe EPD belgelendirmesi çalışmaları hızla devam etmektedir. Türkiye’de yerleşik tek EPD sistemi olarak üretici firmalarımızı uluslararası pazarlarda da rekabetçi olmalarının önünü açıyoruz. Özellikle İklim Değişikliği sözleşmeleri ile daha gündeme gelen yapı sektöründeki sürdürülebilir çözümlere katkı yapan KYK Yapı Kimyasalları’nı bu başarısından dolayı tebrik ediyorum.” diyerek çalışmanın önemine dikkat çekti.

EPD’ler, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040/44 LCA standardı kapsamında belirtilmiş çevresel etki parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre (hammadde eldesi, enerji kullanımı ve verimliliği; malzeme ve kimyasal madde içeriği, hava, su ve toprağa verilen emisyonlar; atık oluşumu) nicel olarak değerlendiren ve beyan eden belgelerdir. LCA kapsamında ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon ve atık değerlerini dikkate alan bu beyan yöntemi, uluslararası uzmanlar tarafından bağımsız olarak doğrulanan ve dünya çapında geçerli olan belgelerdir. Tip III türü çevresel etiketleme olarak bilinen EPD Belgeleri, çevresel etki değerlendirilmesi yapılmış yapı ürünlerinin yaygınlaşmasını sağlarken ulusal ve uluslararası birçok yeşil bina değerlendirme ve sertifika sistemleri tarafından talep edilmektedirler.

KYK Yapı Kimyasalları Seramik Yapıştırıcıları EPD Belgesine The International EPD System ve EPD Turkey internet sitelerinden ulaşılabilir.

KYK Yapı Kimyasalları Seramik Yapıştırıcıları EPD Belgesi çok kısa bir sürede ve başarı ile Metsims Sustainability Consulting firması yönetim ve danışmanlığında tamamlanmıştır.

 

Kurumlar Hakkında

KYK Yapı Kimyasalları A.Ş.:

Türkiye’nin lider yapı kimyasalları firmalarından KYK Yapı Kimyasalları, 2001 yılında Eskişehir’de kurulmuştur. Portföyünde bulunan; yapıştırıcılar, derz dolguları, su yalıtım malzemeleri, ısı yalıtım malzemeleri, tamir harçları, zemin malzemeleri, sıvalar, astarlar, dış cephe boyaları, katkılar ve yardımcı malzemeleri ile tüm Türkiye’ye ve yurtdışında 20 farklı noktaya satış gerçekleştirmektedir. Eskişehir, Samsun, Adana ve Diyarbakır üretim tesislerinde yıllık 600 bin ton üretim kapasitesine sahiptir. Türkiye genelinde Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Samsun Bölge Müdürlükleri ile hizmet vererek, dağıtım, perakende ve uygulama yapan 270 ana bayi, 1.000 tali bayisi ile hizmet vermektedir. %100 yerli sermaye ile faaliyetlerine devam eden KYK şu an 116 farklı ürün ve 400 ürün çeşidi ile TSE, CE ve ISO belgeleri ile yönetim sistemleri çalışmalarını yürütmektedir.

 

SÜRATAM:

SÜRATAM, Türkiye’deki üretimin daha sürdürülebilir olabilmesi için gerekli araştırma-geliştirme ve eğitim altyapısını oluşturmak, sürdürülebilir tasarım yaklaşımlarını ortaya koyarak enerji ve kaynak verimli sanayi oluşturmak amacıyla özel sektör tarafından kurulan ve sanayi tarafından desteklenen bir merkezdir.

 

EPD Turkey:

EPD Turkey, Türkiye dahil bölgesinde EPD belgelendirmesi yapan bir belgelendirme sistemidir.  EPD Turkey’in en önemli amacı Türkiye’deki üreticilerine sürdürülebilir ürünler için çevresel performans beyan fırsatı yaratarak uluslararası pazarda yardımcı ve destek olmaktır. Türkiye ve küresel pazarda ürünlerin çevresel performansları ile ilgili bilime dayalı, uzmanlarca bağımsız doğrulanmış ve karşılaştırılabilir bilgi ve verilere olan ihtiyacı karşılamak üzere oluşturulan EPD Turkey, SÜRATAM tarafından yönetilmektedir.

 

The International EPD System:

İsveç devleti ve sanayi iş birliği ile kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir kurum olan IVL Swedish Environmental Research Institute tarafından yürütülen The International EPD System, tüm dünyada geçerli bağımsız EPD belgelendirmelerini yapmaktadır. Sektör çeşitliliği ve pazar ulaşımı açısından da dünyanın en kapsamlı EPD belgelendirme sistemidir.