Koleksiyon Mobilya’dan Mobilya Sektöründe Dünyada Bir İlk!

 

Koleksiyon Mobilya  dünyada gelişen sürdürülebilirlik çalışmalarına paralel olarak müşterilerinin bu yöndeki beklentilerine karşılık vermek amacıyla, 2016 yılında başladığı EPD Proses Sistemi kurulumu çalışmalarını tamamladı. Ofis mobilyaları sektöründe ilk defa uygulanan EPD Proses Sistemi sayesinde Koleksiyon Mobilya, ofis mobilyaları grubunda üretimde olan sayısı 2500’ün üzerindeki herhangi bir ürününe ya da yeni tasarlanan ürünlerine uluslararası onaylı Çevresel Ürün Beyanı (EPD) alınmasını ve yayınlanmasını 2 gün gibi kısa bir sürede sağlayacak. Kurulan EPD Proses Sistemi, İtalyan Certiquality firması tarafından bağımsız olarak doğrulandı. EPD (Environmental Product Declaration) belgeleri, bir ürünün hammadde temininden üretim, kullanım ve bertarafını da içeren tüm aşamalarında, bilimsel yollarla hesaplanan çevresel etkilerinin beyan edilmesini sağlar.

Koleksiyon Mobilya EPD Belgeleri

Koleksiyon Mobilya, kurulan EPD Proses sistemini ilk olarak üç üründe EPD Turkey / International EPD System’de EPD belgelerini yayınlayarak kullanıma başlamıştı. S-P-01197 kayıt numarası ile 5 tasarım ödüllü Boccaporto Oturma Ünitesi, S-P-01194 kayıt numarası ile Calder Oturma Ünitesi ve S-P-01202 kayıt numarası ile Suri Puf EPD belgelerine 5 Koleksiyon ürünü daha katıldı ve Koleksiyon Mobilya’nın EPD’li ürün sayısı 9’a yükseldi. EPD Proses sistemi ile hazırlanmış olan yeni EPD belgeleri şunlardır:

 

 

Koleksiyon Mobilya, ilk aşamada toplamda 30 ürününde EPD belgesini yayınlayacak ve bu sayede sektöründe uluslararası rekabet ettiği Steelcase, Herman Miller gibi birçok dünya markasını da geride bırakmış olacak. Çalışmayı değerlendiren Koleksiyon Mobilya Fabrika Müdürü Bülent Albayrak “Yüksek ürün sayısı ve yeni tasarımlarla sayı hızla artıyor. Müşterinin farklı beğeni algıları mevcut. Bu nedenle müşterilerimizin talepleri doğrultusunda kendilerine EPD çevresel performans beyanını da uluslararası bağımsız doğrulanmış olarak verebileceğiz. Bu bizlere büyük kolaylık ve ticari açıdan da rakiplerimize karşı bir avantaj sağlamanın yanında diğer yöntemlere göre çok daha düşük maliyetle EPD belgelerini almamızı sağladı.” görüşleri ile projenin önemine değindi.

EPD Proses Sistemi, özellikle ürün çeşitliliğinin fazla olduğu durumlarda firmaların EPD belgesi alabilmesi için geliştirilmiş olup her bir ürüne tek tek LCA çalışması yaparak yüksek maliyetli EPD belgesi alınmasına alternatif olarak geliştirilmiş olup firmanın her bir ürününün EPD belgelerini daha kısa sürede ve ekonomik bir şekilde yayınlamasına imkan sağlar. EPD belgelerinin arka planını oluşturan Life Cycle Assesment (LCA) çalışması için veri toplanmasını kolaylaştıran ve daha geniş ürün çeşitliliğinde hızlı bir şekilde EPD belgesi hazırlanmasını sağlayan EPD Proses Sistemi, yayınlanacak her bir EPD belgesi için maliyetli doğrulama gerekliliğini de ortadan kaldırır.

Global pazarda rekabet eden Koleksiyon Mobilya, gelişmiş ülke standartlarına uygun olarak tüm iş süreçlerinde doğal kaynakların ve çevrenin korunmasını, aynı zamanda insan kaynağının sağlıklı ve güvenli ortamlarda çalışmasını ilke olarak benimsemiştir. Çevreye duyarlı üretim anlayışı paralelinde Koleksiyon, atıkların arındırılması, tüm proseslerde üst düzeyde geri dönüşüm sağlanması konularında öncüdür ve sürekli gelişim içerisindedir. EPD Proses Sistemi ile Koleksiyon Mobilya, hammadde temini, nakliyesi, üretim, kullanım ve bertaraf aşamalarında ortaya çıkan çevresel etkiyi ölçümleyerek her bir ürünü için EPD beyanını müşterilerinin beklentileri doğrultusunda yayınlamakta ve tasarım-üretim aşamalarında yaşam döngüsü etkilerini de göz önünde bulundurarak eko-tasarım odaklı üretim yapmaktadır.