İdevit EPD Belgeli Ürünleriyle Avrupa’da İlkler Arasında Yer Aldı!

Sektörünün öncü ve yenilikçi firmalarından olan İdeal Seramik Sıhhi Tesisat Malz. San. ve Tic. A.Ş., tüm pazarlarda geçerli uluslararası onaylı ve Avrupa standartları uyumlu Çevresel Ürün Beyanları (Environmental Product Declarations, EPD) belgesini Fire Clay ve Vitrifiye çini seramik sağlık gereçlerine almaya hak kazandı. EPD Turkey’den alınan ilk belge olma özelliğini de taşıyan EPD belgeleri, EN 15804 Avrupa normuna uyumluluk sağlarken ECO Platform tarafından ürünleri kayıt altına alınan ve ECO EPD logosu kullanabilen ilk Türk firması da oldu.

 

İstanbul Tuzla’daki fabrikalarında sektöre yüksek kalite ve tasarımla üretim yapan; Türkiye’nin sayılı seramik sağlık gereçleri üreticilerinden biri olan İdevit, sürdürülebilir üretim anlayışını benimsemiş olan firmalardan biridir. Genel Müdür Hasan Oğuz “Gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakmak için firma olarak sorumluluklarımızın farkındayız ve Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment, LCA) gibi bilimsel bir yaklaşımla üretmiş olduğumuz ürünlerin çevre performansını şeffaf bir şekilde beyan ederek, sahip olduğumuz sürdürülebilir üretim bilincini uluslararası seviyede pekiştirmiş olduk” dedi. İdevit aynı zamanda ürünlerinin iklim değişikliğine etkisini göstermek amacıyla da yine uluslararası onaylı İklim Beyanı’nı (Climate Declarations) da Türkiye’de alan ilk firma oldu. Türkçe EPD belgeleriyle de bir ilke imza atan İdevit, Türk mimar ve yeşil bina tasarımcılarına ulaşarak Türkiye’de yeşil bina gelişimine katkı sağlamaktadır.

 

 

 

LCA raporu ve EPD belgeleri içerik ve grafik tasarımı Metsims Sustainability Consulting tarafından yapılan İdevit EPD belgeleri, Türkiye ve tüm dünyada hızla gelişmekte olan Yeşil Bina pazarlarında müşterilerine avantajlar yaratmaktadır. 2011 yılında yayımlanan ve Temmuz 2013 itibariyle Türkiye’de yürürlüğe giren Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliğine de uyumluluk sağlanmıştır. EPD Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mimar İlker Kahraman “EPD Turkey olarak firmalarımıza ulusal ve uluslararası piyasada, Türkiye’nin de gündeminde olan LEED, BREEAM ve DGNB gibi dünyaca bilinen yeşil bina sertifikalandırma sistemlerinde ürünleriyle ilave puanlar sağlamalarına olanak sağlıyor ve farkındalık yaratıyoruz. EPD belgeleri, firmanın eko-tasarım ve eko inovasyon altyapısını da hazırlamaktadır.” açıklamasında bulundu.

 

EPD Turkey, sanayi destekli SÜRATAM – Sürdürülebilir Üretim, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi tarafından yürütülen ve ISO 14025’e göre tanımlanan; ISO 14040-44 standartlarında önceden belirlenmiş çevresel etki kategorilere göre değerlendirilen EPD belgelerini kayıt altına alan Türk EPD Sistemi’dir.