Sürdürülebilirlik Rapor ve Beyanları

Çevresel Ürün Beyanı EPD

SÜRATAM, EPD Turkey ISO 14025 Çevresel Ürün Beyanları Belgelendirme sisteminin yürütücüsüdür. EPD Turkey, Türkiye bazlı uluslararası onaylı ve geçerli belgelendirme yapabilen, İngilizce ve Türkçe ISO 14025 ve EN 15804 uyumlu Environmental Product Declarations (EPD) belgeleri yayınlayabilen Türkiye’deki tek sistemdir. EPD Turkey tarafından sağlanan EPD belgeleri, Avrupa EN 15804 normu uyumlu olup, bu pazara sunulan ürünlerde açığa çıkan ihtiyacı da karşılamaktadır. Bu sayede firmaların sürdürülebilir ürün üretimi açısından Avrupa’da sayılı üreticiler arasına girmeleri sağlanmakta ve olması muhtemel ticari bariyerleri ortadan kaldırmaktadır.

Birçok sektörde alınabilen EPD belgeleri özellikle yeşil bina sertifika sistemlerinde (LEED, BREEAM, DGNB, HQE) yapı malzemelerinden talep edilmektedir. EPD Turkey tarafından yayınlanan Türkçe EPD belgeleri, Türkiye’de geliştirilen Yeşil Bina Değerlendirme sistemleri için bir altyapı oluşturmak amacıyla SÜRATAM tarafından geliştirilmiştir. 

EPD Çevresel Ürün Beyanları Sistemi El Kitabı

MAS Certified Green®

MAS Certified Green®, LEED tarafından iç mekan yapı ürünlerinde zorunlu tutulan Uçucu Organik Bileşen (VOC) emisyon test yapılması ve etiketlendirmesinde akredite olmuş bir programdır. 2005 yılında Materials Analytical Services (MAS) tarafından kurulmuş olup, çeşitli iç mekan yapı malzemeleri, mobilya ve döşemeler için yapılan bir etikettir. Üreticilerin değişkenleri anlamaları ve sertifikasyona aktif olarak katkıda bulunmaları için bilim tabanlı, şeffaf bir program olma özelliğine sahiptir. Dünyada 100’den fazla üretici ve 2500’den fazla çeşitli ürün sertifikasyona sahiptir.

The MAS Certified Green® programı, düşük VOC emisyonlu ürün ve iç mekan kullanımı için olan materyalleri belirlemek amacıyla, performans ve valide edilmiş standartları bir araya getirmeyi amaçlar. Bilimsel standartlara göre test edilen ürünlerin sertifikasyon süreci tamamen halka açıktır. Mimarlar, tasarımcılar ve tüketiciler tarafından ulaşılabilirliğini sağlamak adına belgelendirilmiş ürünlerin halka açık dizinini oluşturur. Program ayrıca üreticilerin kendi ürünlerinin VOC emisyonlarını izlemelerine yardımcı olur ve düşük emisyonlu ürünlerle ilgili alıcılara ulaşmasına katkı sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

MAS Certified Green® belgeli ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.