SÜRATAM ve YURTBAY SERAMİK Bir İlke Daha İmza Attı !

Seramik sektöründe liderliğini sürdüren Yurtbay Seramik, yeniliklere ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını Türkiye’de ilk; SÜRATAM tarafından sağlanmış, MAS CERTIFIED GREEN®  tarafından aldıkları sertifikayla göstermiş oldu.

Yeşil bina sertifikalarından biri olup, LEED için zorunlu tutulan VOC emisyon testlerinin yapılması konusunda akredite olmuş bir program olan MAS CERTIFIED GREEN®,  LEED V4’te yer alan İç Mekan Kalitesi (IEQ) başlığından elde edilecek muhtemel puanların yaklaşık %20’sini kazanılmasını sağlamaktadır.  Dünyaca ünlü yüzlerce markanın ürünleri için tercih ettiği MAS CERTIFIED GREEN®, Türkiye’deki  inşaat malzeme üreticilerinin VOC emisyon test ihtiyacına kapsamlı şekilde karşılamaktadır.

 

IFC ve Garanti Bankası’ndan Yeşil Binalara Destek

Türkiye’de  konut sektöründeki yeşil binaların geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Garanti Bankası ve IFC (International Finance Corporation) arasında İTMK (İpotek Teminatlı Menkul Kıymet İhracı) kapsamında 150 Milyon $ değerinde anlaşma imzalandı.

Garanti Bankası olarak, IFC ile Türkiye’de ilk kez konut ipoteğine dayalı, ‘Yeşil Mortgage’ kapsamındaki projeleri destekleyecek çığır açan bir anlaşmaya imza attıklarını ifade eden Garanti Bankası Genel Müdürü  Ali Fuat Erbil, bu ihraçla ülkemizin sürdürülebilir geleceğine yaptıkları katkıyı pekiştirdiklerini ifade etti.

Sürdürülebilir kentler konusunda bir çok çalışmaya finansal destek sağlayan IFC, Türkiye’de enerji verimliliği ve sürdürülebilir enerji projelerini destekleyerek, sera gazı emisyonunu azaltmak ve sürdürülebilir şehirleri teşvik etmeyi amaçlayan bir strateji izlediklerini ifade ediyor.

 

COP23 Yaklaşıyor

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında düzenlenen COP22’de en çok üzerinde durulan konu Paris Antlaşması ile kabul edilen yönetmeliğin uygulanması ve ülkelerin yükümlülüklerini yerine getirmesiydi. Sonuçları merakla The 23rd session of the Conference of the Parties (COP 23) ise  6-17 Kasım 2017 tarihleri arasında Almanya’nın Bonn kentinde gerçekleşecek.