COP23 Bonn’da Başladı!

 

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC – United Nations Framework Convention on Climate Change) kapsamında 1995’den beri her yıl düzenlenen 23. Taraflar Konferansının (Conference of Parties – COP) 23 (COP23) Almanya’nın Bonn kentinde başladı. 6-17 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen olan COP23’e yaklaşık 200 ülkeden çeşitli temsilciler katıldı. Fiji hükümetinin başkanlığında gerçekleşen COP23, UNFCCC sekreteryasının merkezi olan Almanya’nın Bonn kentinde başladı.

 

Kural Kitabı Hazırlanıyor

Bu yılki konferansın en önemli gündem maddelerinden biri de 2015 yılında kabul edilen Paris Anlaşması ile ilgili. Anlaşmanın nasıl uygulanacağına dair esasları içerecek kural kitabının(rulebook) 2018 yılında yapılacak zirvede tamamlanması bekleniyor. Bu yıl ise konferansa katılan temsilciler Paris İklim Anlaşması’nda koyulan hedeflere ulaşılması için yapılası gerekenleri planlıyor.

 

COP23 ve Türkiye

COP23’e Türkiye’yi temsilen İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar katıldı. Fiji Başkanlığının iklim değişikliği ile mücadele yolunda attığı adımlardan memnuniyetini dile getiren Birpınar, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele sürecindeki mevcut durumu ile ilgili net kararı beklediklerini ifade etti.

 

Türkiye’den katılan yetkili kurul, COP23 için yoğun bir hazırlık yaptı.
Konferans sürecince Türkiye Pavilyonu’nda gerçekleşecek toplantı ve sunumlara ait program için lütfen tıklayın.
Paris İklim Anlaşmasını imzalayan ülkeler arasında olan Türkiye, geçtiğimiz yıllarda anlaşmayı imzalamış ancak iklim finansmanı ve teknoloji transferi mekanizmalarına erişemediği için onaylamamıştı. Sorunları çözmek adına açılış günü Türkiye’nin talebi ile bir arabulucu atandı. İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Fiji Başbakanı ve COP 23 Başkanı Frank Bainimarama’nın Türkiye’nin probleminin çözümü için Alman Bakan Yardımcısı Jochen’in görevlendirdiklerini açıkladı. Bu doğrultuda Almanya İklim Baş Müzakerecisi Jochen Flasbarth, Bonn’da düzenlenen COP23’de Türkiye ve Birleşmiş Milletler arasında arabuluculuk görevini üstlenecek.