Filli Boya İç Mekan Hava Kalitesinde De Öncülüğünü İspatladı!

İç mekanlarımızdaki hava kalitesini bozan malzemelerin başında; mobilya, yer kaplamaları, halı gibi malzemelerde kullanılan ve zamanla ortama yayılan formaldehit ve çözücü kimyasallar gelmektedir. Ayrıca belli kalite standartlarını karşılamayan boyaların da iç cephe hava kalitesi üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. İç mekan hava kalitesi, günlük yaşantımızın çok büyük bir bölümünü geçirdiğimiz alanlar için önemli bir sağlık konusudur. İç mekanlardan kasıt sadece evler değildir; bürolar, okullar, oteller, kafeler, restoranlar, hastaneler, sinemalar, kreşler ve ana okulları gibi birçok mekanda iç cephe hava kalitesinin sağlanması insan sağlığı açısından çok önemlidir.

 

Türkiye’de ilk su bazlı boya üretimini başlatarak çevreye ve insana olan duyarlılığını ortaya koyan Betek Boya, uluslararası standartların da üzerinde olan AlpinaLife, AlpinaLife Kids, AlpinaLife Shield ve AlpinaLife Clean ürünlerine, dünyaca ünlü LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), BIFMA (The Business and Institutional Furniture Manufacturers Association) ve The Carpet & Rug Institute gibi birçok kurum tarafından kabul görmüş MAS Certified Green® Sertifikası almaya hak kazanan ilk boya üreticisi oldu.

 

MAS Laboratuvarı tarafından test edilen yapı ve iç mekan nihai ürünlerinin düşük VOC (Uçucu Organik Bileşenler) emisyonlu olduğunu MAS Certified Green® belgesi ile onaylamaktadır. MAS Laboratuvarları, Amerika’nın önde gelen endüstriyel hijyen ve kapalı hava kalitesi laboratuvarlarından biridir ve endüstriyel hijyen için AIHA IHLAP akreditasyonunu yürüten tek test laboratuvarıdır ve laboratuvar tamamen ISO 17025/17065 ile uyumlu olarak faaliyet göstermektedir.

 

İhracat ile uğraşan üreticilerin karşına bir bariyer niteliğinde çıkan İç Mekan Hava Kalitesi Sertifikalarından olan MAS Certified Green®, SÜRATAM, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği ve Yurtbay Seramik ile yapılan ortak çalışma ile EK-5 Destek Kapsamındaki Pazara Giriş Belgeleri‘ne dahil edilmiştir. Böylelikle ihracat yapan firmaların önünde ticari bir bariyer oluşturan sertifikaların alınması daha da kolaylaşmış oldu. Kapsam dahilinde yüzde 50’ye varan finansman desteği sayesinde üreticilerin yurt dışı pazarına açılma maliyetleri büyük oranda azalacaktır.

 

MAS Certified Green® Sertifikasına sahip Filli Boya ürünlerine erişmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 

MAS Certified Green® Sertifikasına Hak Kazanan Filli Boya Ürünlerinin Özellikleri

AlpinaLife, Filli Boya’nın geliştirdiği yenilikçi “silikat modifiye akrilik bağlayıcı teknolojisi” ile üretilen, özel dolgu yapısı ile kendine has doğal mat dokuda olan, yüksek örtücülükte yepyeni bir su bazlı iç cephe boyasıdır. AlpinaLife, iç cephe hava kalitesi üzerine olumsuz etkileri olabilen ve koruyucu olarak kullanılan formaldehit ve biyositler ile uçucu/yarı uçucu organik kimyasal bileşikleri (VOC / sVOC) içermez.

 

Doğal ipek matlığa ve temizlenebilme özelliklerine sahip AlpinaLife Kids, Türkiye’de psikolog eşliğinde hazırlanan ilk renk koleksiyonu olan “Çocuklar’da Renk Etkisi” ile bebek, çocuk ve genç odaları için yaş gruplarına göre renk önerileri sunmaktadır.

 

AlpinaLife Shield ürünü ise çağımızın en büyük problemlerinden olan iç mekanlardaki elektromanyetik dalgaların %99’undan fazlasını engelleyen bir boya olması sebebiyle doğal hayata özlem duyan kullanıcıların favorisi konumundadır. Yüksek gerilim hatları, WIFI, telefon, radyo ve bilgisayar gibi elektronik cihazlardan yayılan bu dalgaların AlpinaLife Shield kullanılmasıyla beraber elektromanyetik dalgalara adeta bir kalkan etkisi yaratmaktadır.

 

AlpinaLife Clean piyasadaki tavan boyalarından oldukça farklı bir fonksiyonu bulunmakta. AlpinaLife Clean formaldehit gibi hiçbir zararlı kimyasal içermemekle beraber mekandaki diğer objelerden kaynaklanan salınımları özel formülü sayesinde bünyesine alarak yaşam alanlarının hava kalitesini iyileştirmektedir.

 

SÜRATAM, MAS CERTIFIED GREEN® etiketinin Türkiye’deki tek yetkili kayıt ve yayın kurumudur.