Avrupa Normlarında Üretim Yapan Saray Alüminyum’dan Sektöründe İddialı Bir Çıkış!

 

Dev projelerin tercihi Saray Alüminyum, profil ve panel ürünlerine EN 15804 Avrupa normu uyumlu EPD belgelerini alarak sektöründe bir ilke imza attı.  

 

Saray Alüminyum, yerli ürün kullanarak ortaya çıkardığı panellerle kalite ve performans açısından tam not alırken, yapı sektöründeki yenilikleri ile bir ilke daha imza atıyor. Saray Alüminyum, bugüne kadar sektördeki üstün kalite ve standart belgelerine, The International EPD System / EPD Turkey aracılığı ile uluslararası kapsamda yayınlanan ve tüm pazarlarda geçerli olan PVC ve Alüminyum profil ve Alüminyum kompozit panel ürünleri için almaya hak kazandığı EN 15804 Avrupa normu uyumlu Çevresel Ürün Beyanı – Environmental Product Declaration (EPD) belgelerini ekledi. Türkiye’de ilk kez A2 sınıfı yanmaz kompozit paneller için EN 15804 – Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri normu uyumlu EPD belgesi alan Saray, Türkiye’nin en büyük ilk 200 sanayi firması arasında olması ve sektörün ön safındaki konumu nedeniyle çevreye duyarlı sorumluluk anlayışı ile Avrupa’da ve Türkiye’de farkındalık yaratıyor.

 

Saray Alüminyum’dan Sektöründe İddialı Bir Çıkış

İstanbul ve  Çerkezköy’deki tesislerinde toplam 90.000 metrekare kapalı alanda üretim yapan Saray’ın, A2, B1 ve B2 yanmazlık sınıfı Alüminyum Kompozit Paneller (EPD Kayıt No:S-P-00834), Alüminyum Ekstrüzyon Profil (EPD Kayıt No:S-P-00833), ve PVC Profil (EPD Kayıt No:S-P-00832) ürünlerine alınan EPD belgeleri Metsims Sustainability Consulting firması danışmanlığında 3 ay gibi kısa bir sürde başarı ile tamamlandı.

TS standartlarına göre A2, B1 ve B2 yanmazlık sınıfında her biri inovatif birer ürün olan Saray Alüminyum Kompozit Panelleri, Alüminyum Ekstrüzyon Profilleri ve PVC Kapı & Pencere Profilleri yüksek kalitesi, kalite sertifikaları ve EPD belgeleri ile inşaat sektöründen en fazla tercih edilen markalar arasında yerini alıyor.

Ahmet Saraylı: “50 yıldır atölyedeyim, müşteriye her zaman beklentilerini sunduk. Bu sayede hep gelişmeyi ve kaliteyi sürdürülebilir kıldık.’’

Tümüyle yerli ürün kullanarak ortaya çıkardığı panellerle müteahhitlerden kalite ve performans açısından tam not alan Saray, Türkiye Sanayi Kuruluşları sıralamasında 2015 yılında 200. sıraya yükselirken, sadece ekonomik alanda değil aynı zamanda sürdürülebilir bir büyüme için gerekli olan sosyal ve çevresel yönlerini de geliştirmekte ve bu bağlamda ürünleri için ISO 14040 ve ISO 14040 Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) ve ISO 14025 EPD belgelendirmesi ile sürdürülebilir bir bakış açısı ve sorumluluk anlayışı ile sektörde lider firmalardan biri oldu.

Erken yaşta çalışma hayatına başlayan Saray Alüminyum kurucusu Ahmet Saraylı, “İçinde yaşadığımız dünyayı daha fazla tüketmeden elimizdeki imkanları en yeni teknolojiler ile buluşturduğumuz üretim tesislerimizde amacımız en iyi kalitede üretim yaparak müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmaktır.  Özellikle küresel ekonomik krizlerin etkilerinin ve uluslararası nakit akışlarının bu kadar etkili olduğu 2015 yılı ve 2016 ilk yarısında sadece finansal verilere bağlı kalmayıp, aynı zamanda, çevreye olan etkilerimizi de en aza indirgeyerek, sosyal ve çevresel boyutta da sürdürülebilir olmanın gerekliliklerini Avrupa normu uyumlu EPD belgeleri alarak yerine getirdik. Ayrıca, Avrupa ve Türkiye’nin büyüyen markası olarak LEED, BREEAM, DNGB ve ÇEDBİK gibi Sürdürülebilir Bina Sertifikalandırma sistemlerine ürünlerimiz ile ek puanlar sağlamaktayız. Özellikle ürünlerimiz için Türkiye’de ilk kez Saray markası altında Avrupa normu EN 15804 uyumlu EPD belgelendirmesi yaptık. Uluslararası standartlara bağlı kalmak global pazarlara giriş imkanı sağlamak demek ve bu konuda diğer üreticiler için de bir kapı aralamış bulunmaktayız.” açıklamalarını yaparak EPD belgelerinin ve sürdürülebilir büyümenin önemini vurguladı.

Avrupa normlarına uygun üretim gerçekleştirildiklerinin altını çizen Saraylı, “Avrupa Birliği’nin Türkiye’de de geçerli olan ve 21,5 metreden daha yüksek binalarda uygulanması zorunlu kılınan  “Yangın Koruma” yönetmeliğine uygun TS EN 13501-1 standardına göre A2 s1 d0 sınıfındaki SARAY A2 alüminyum kompozit panelleri Saray Alüminyum tarafından 2012 yılında ilk kez üretilmiştir. Tamamı alüminyumdan imal edilen bu kompozit panellere ilave olarak, bu kez 2014 yılında Mineral Dolgulu SARAY A2 Kompozit Panel üretimini Türkiye’de yine ilk olarak Saray Alüminyum gerçekleştirmiştir.” dedi.

Sürdürülebilir Üretim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) tarafından yürütülen ve Türkiye’de yerleşik tek EPD Belgelendirme sistemi olan EPD Turkey kanalıyla The International EPD System üzerinden yapılan belgelendirme sayesinde Saray Alüminyum hem uluslararası pazarda hem de Türkiye’de farkındalık yaratmaktadır. Saray Alüminyum EPD belgeleri Sürdürülebilir Yapı Malzemeler Portalı’nda da yer alarak tasarımcı, mimar, mühendis, yeşil bina uzmanları ve danışmanları için kolaylıklar sağlamaktadır. EPD Turkey yöneticisi Dr. Mimar İlker Kahraman “Sektörün parlayan yıldızı ve Türkiye’nin büyüyen markası Saray Alüminyum, EPD belgeleri ile Türkiye yapı sektörü için örnek teşkil etmektedir. Saray Alüminyum’u çevreye ve gelecek nesillere olan duyarlılığından dolayı kutluyor ve tebrik ediyorum.” diyerek çalışmanın önemine dikkat çekti.

EPD’ler, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040/44 LCA standardı kapsamında belirtilmiş çevresel etki parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre (hammadde eldesi, enerji kullanımı ve verimliliği; malzeme ve kimyasal madde içeriği; hava, su ve toprağa verilen emisyonlar; atık oluşumu) nicel olarak değerlendiren ve beyan eden belgelerdir. LCA kapsamında ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon ve atık değerlerini dikkate alan bu beyan yöntemi, uluslararası uzmanlar tarafından bağımsız olarak doğrulanan ve dünya çapında geçerli olan belgelerdir. Tip III türü çevresel etiketleme olarak bilinen EPD Belgeleri, çevresel etki değerlendirilmesi yapılmış yapı ürünlerinin yaygınlaştırılmasını sağlarken LEED, BREEAM,  DGNB ve ÇEDBİK gibi birçok yeşil bina değerlendirme ve sertifika sistemleri tarafından talep edilmektedirler.

Saray Alüminyum EPD belgelerine The International EPD System ve EPD Turkey internet sitelerinden İngilizce ve Türkçe olarak ulaşılabilir. Saray Alüminyum, EPD Belgelendirmesi ile  İklim Beyanı’nı (Climate Declarations) da elde ederek yine sektöründe bir ilki gerçekleştirmiştir.

 

Kurumlar Hakkında

SARAY Döküm ve Madeni Aksam San.Turizm A.Ş.:

Saray 36 seneyi aşkın deneyimiyle giydirme cephe ve kapı pencere sistemleri, alüminyum kompozit panel, kış bahçeleri, güneş kırıcılar ve solar sistemler gibi mimari uygulamalarla ilgili üretim yapan; boya, kaplama, eloksal, ekstrüzyon, biyet döküm, levha boyama ve Aluminyum kompozit  levha üretim tesislerini de bünyesinde bulunduran tam entegre bir kuruluştur. Üretiminin %55’ ini Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya’ya ihraç etmekte olan Saray; İstanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’ de, toplam 90.000 m² kapalı alanda üretim yapmaktadır. Türkiye’deki endüstriyel şirketler sıralamasında ilk 200. sırada yer almaktadır.

 

SÜRATAM:

SÜRATAM, Türkiye’deki üretimin daha sürdürülebilir olabilmesi için gerekli araştırma-geliştirme ve eğitim altyapısını oluşturmak, sürdürülebilir tasarım yaklaşımlarını ortaya koyarak enerji ve kaynak verimli sanayi oluşturmak amacıyla özel sektör tarafından kurulan ve sanayi tarafından desteklenen bir merkezdir.

 

EPD Turkey:

EPD Turkey, Türkiye dahil bölgesinde EPD belgelendirmesi yapan bir belgelendirme sistemidir.  EPD Turkey’in en önemli amacı Türk üreticilerine sürdürülebilir ürünler için çevresel performans beyan fırsatı yaratarak uluslararası pazarda yardımcı ve destek olmaktır. Türkiye ve küresel pazarda ürünlerin çevresel performansları ile ilgili bilime dayalı, uzmanlarca bağımsız doğrulanmış ve karşılaştırılabilir bilgi ve verilere olan ihtiyacı karşılamak üzere oluşturulan EPD Turkey, sanayi destekli Sürdürülebilir Üretim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi tarafından yönetilmektedir.

 

The International EPD System:

İsveç devleti ve sanayi işbirliği ile kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kurum olan IVL Swedish Environmental Research Institute tarafından yürütülen The International EPD System, tüm dünyada geçerli bağımsız EPD belgelendirmelerini yapmaktadır. Sektör çeşitliliği ve pazar ulaşımı açısından da dünyanın en kapsamlı EPD belgelendirme sistemidir.