Alper Tunga Erdem

https://suratam.org/wp-content/uploads/2022/10/Alper-Tunga-Erdem-square.jpg

Sürdürülebilirlik Danışmanı / Sustainability ConsultantAlper Tunga Erdem

Alper Tunga Erdem, Temmuz 2022 tarihinden bu yana Sürdürülebilirlik Danışmanı olarak çalışmakta olup, Kurumsal/Ürün Karbon Ayak İzi Hesaplama, Karbon Dengeleme ve Bilimsel Tabanlı Hedefler (SBTi) konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgisayar tabanlı yazılımlar ile sera gazı emisyonlarının hesaplanması, raporlanması ve görselleştirilmesi. EU Taxonomy, EU Green Deal, Avrupa Birliği Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (CBAM), Emisyon Ticareti Sistemleri, Carbon Offsetting ve SBTi konularında bilgi sahibidir.

Karbon Ayak İzi hesaplamalarında, Greenhouse Gas Protocol ve ISO 14064-1:2018 metotları hakkında tecrübeli olan Erdem, aynı zamanda bu konularda sertifikalara da sahiptir. Bunların yanında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik ve Çevre Görevlisi belgelerine de sahiptir.

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış olan Erdem, tez döneminde gerçekleşen Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı’ndaki müsilaj olayı sebebiyle bitirme tezinde bilgisayar tabanlı coğrafi bilgi sistemleri yazılımları (QCIS) kullanarak atık su kaynaklı müsilaj oluşumunun ve görüntülenmesini, sebepleri ile birlikte çözüm ve öneriler kısmında çalışmalarını gerçekleştirmiş olup akademiye katkı sağlamayı amaçlamıştır.

Aynı zamanda ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemleri, ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri, ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemleri, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemleri İç Denetçiliği sertifikalarını bulunduran Erdem, Kalite Mühendisliği ve Yönetimi unvanına da sahiptir.